Zaloguj
Wniebowstąpienie Pańskie, 16.05.2010
Według tradycji uroczystość Wniebowstąpienia Chrystusa przypadała w ubiegły czwartek, ale ze względów duszpasterskich została przeniesiona na dzisiejszą niedzielę.
Święto to przypomina, że Jezus po swym zmartwychwstaniu przez czterdzieści dni ukazywał się swoim uczniom, dając im dowód, że żyje, po czym wyprowadził ich na Górę Oliwną, «uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu» (Dz 1, 9).

Odkupiciel, który zmartwychwstał i wstąpił do nieba, otwiera nam na nowo drogę do błogosławionej ojczyzny, nie po to jednak, by nas oddalić od historii, lecz by dać nam nadzieję i wytchnienie w drodze.

(Z rozważania Jana Pawła II przed modlitwą "Anioł Pański")

admin1 dnia maj 15 2010 09:28:32
Czytaj więcej · 226 czytań · Drukuj
test
Nowenna do Ducha Świętego
Na 9 dni przed Zesłaniem Ducha Świętego Kościół rozpoczyna modlić się nowenną. Nazwa "nowenna" pochodzi od łacińskiego słowa novem - dziewięć. Oznacza ona więc dziewięć dni modlitwy.
Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia. Trzecia Osoba Boska została jakby w dzisiejszych czasach odstawiona na drugi plan, a przecież w rzeczywistości nic nie możemy bez Ducha Świętego uczynić, jak podaje Pismo: „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus”.

admin1 dnia maj 13 2010 09:01:01
Czytaj więcej · 246 czytań · Drukuj
test
Nabożeństwa fatimskie

Nabożeństwa fatimskie odprawiane w wielu parafiach i ośrodkach religijnych są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie się i słowa w Fatimie wypowiedziane do trojga młodych wizjonerów w 1917 roku
w Portugalii. Przez modlitwę różańcową rozważamy życie i postawę Matki Bożej oraz Jej Syna, Wcielonego Jednorodzonego Syna Bożego, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem i ofiarował swoje życie za nas na krzyżu.

Nabożeństwo Fatimskie nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie, które miały miejsce od 13 maja do 13 października 1917 roku. Tak jak Maryja objawiała się przez kolejne sześć miesięcy, od maja do października, tak
i wierni gromadzą się w kościele, każdego 13 dnia z tych miesięcy.
admin1 dnia maj 10 2010 11:59:48
Czytaj więcej · 353 czytań · Drukuj
test
Dni krzyżowe

W poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia (a ta przypada już w najbliższy czwartek, choć liturgicznie została przeniesiona w Polsce na niedzielę) do przydrożnych krzyży wyruszają procesje ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Wierni proszą Boga o dobre urodzaje i zachowanie od klęk żywiołowych. Ta piękna tradycja tzw. dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat, a narodziła się we Francji, kiedy około 450 roku kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Św. Mamert, biskup Vienne, nakazał odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem. Z czasem ten zwyczaj został przyjęty w całym Kościele powszechnym.

Każdy przydrożny krzyż przypomina, kto tu na tym świecie naprawdę rządzi. Trzeba nam pomodlić się pod krzyżem o dobry urodzaj. Wszystko, co mamy, otrzymaliśmy od Boga; wszystko, co podtrzymuje nasze życie, jest darem..

admin1 dnia maj 07 2010 15:59:32
Czytaj więcej · 370 czytań · Drukuj
test
Uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja Kościół Katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Uroczystość ta nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza.
Po obronie Częstochowy w czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz tak ślubował: „Ciebie za patronkę moją i za Królową państw moich dzisiaj obieram”.

Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.
admin1 dnia maj 01 2010 21:12:08
Czytaj więcej · 402 czytań · Drukuj
test
Litania Loretańska

Maj - dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku - to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych. Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg.

Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50, jako że po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono wezwanie "Królowo Polski".
admin1 dnia kwiecień 30 2010 16:12:30
Czytaj więcej · 432 czytań · Drukuj
test
Dzień Otwartych Drzwi
Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu zaprasza!

W sobotę 1 maja 2010 roku wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu zaprasza wszystkich diecezjan, a zwłaszcza młodych ludzi kochających Jezusa, na coroczny Dzień Otwartych Drzwi, który odbędzie się pod hasłem Pokażę ci drogę do nieba.
W programie:
9.00 – przyjęcie gości i zwiedzanie seminarium
10.45 – spotkania w grupach
12.00 – Msza św.
13.30 – obiad
14.30 – nabożeństwo końcowe.
admin1 dnia kwiecień 25 2010 21:53:46
Czytaj więcej · 458 czytań · Drukuj
test
Niedziela Dobrego Pasterza, 25.04.2010


„Ja jestem dobrym Pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają”.    J 10,14


IV Niedziela Wielkanocna jest obchodzona jako niedziela Dobrego Pasterza. Jest to zarazem Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, rozpoczynając tydzień tych modlitw o nowe powołania do służby w Kościele.
Papież Benedykt XVI skierował z tej okazji do wiernych orędzie, którego fragmenty znajdziesz dalej ...

admin1 dnia kwiecień 23 2010 17:03:41
Czytaj więcej · 473 czytań · Drukuj
test
Niedziela Biblijna, 18.04.2010


W III Niedzielę Wielkanocną jest obchodzona Niedziela Biblijna, będąca zarazem początkiem Tygodnia Biblijnego.
Jej celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu człowieka. Episkopat przygotował specjalny list na Niedzielę Biblijną.
„Napełnijcie wasze życie Ewangelią!” - apelują biskupi w tym liście ...
admin1 dnia kwiecień 16 2010 07:48:18
Czytaj więcej · 564 czytań · Drukuj
test
Msza św. za zmarłych w katastrofie lotniczej i za Ojczyznę


    Pamięci ofiar katastrofy:

  w czwartek 15 kwietnia o godzinie 18:00 została
  odprawiona Msza św. za zmarłych w katastrofie
  lotniczej pod Smoleńskiem oraz za Ojczyznę.

  
Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie...

"Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością.
  Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie..."
John Donne, z motta do powieści E. Hemingwaya "Komu bije dzwon"

admin dnia kwiecień 10 2010 19:22:36
Czytaj więcej · 531 czytań · Drukuj
test
Niedziela Miłosierdzia Bożego, 11.04.2010


W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Ustanowił je papież Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku podczas uroczystej Mszy kanonizacyjnej siostry Faustyny Kowalskiej. Ogłoszenie tego święta było spełnieniem prośby, jaką Jezus Miłosierny skierował podczas jednego z objawień. Z tym świętem wiąże się obietnica udzielenia wielu łask Kościołowi i światu, a zwłaszcza ginącym grzesznikom.
Choć jest to nowe święto w Kościele, to jednak od wieków znajdowało się ono ukryte w liturgii tej pierwszej Niedzieli Wielkanocnej, która prowadzi do spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym.
Jest to ten sam Chrystus, którego wielokrotnie widziała s. Faustyna - jak mówił Ojciec Święty podczas uroczystości kanonizacyjnych. Jest to zarazem ta sama Postać, którą przedstawia obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Zarówno więc święto Miłosierdzia jak i obraz wprowadzają nas w tę samą tajemnicę zbawienia ludzkości przez Krzyż i Zmartwychwstanie.


admin1 dnia kwiecień 07 2010 19:05:07
Czytaj więcej · 494 czytań · Drukuj
test