Zaloguj
Wikarzy

Parafia gorzowska obejmowała cały okoliczny teren, kilkanaście wiosek z kościołami w Kozłowicach i Jamach (do 1956 r.), stąd obecność w parafii drugiego księdza – wikarego.

Przed II wojną światową, do 1939 r. wikarymi w parafii byli (licząc od końca) księża : Reinhold Goy, Franciszek Behrens, Hubert Jordan, Antoni Liszka, Antoni Nierobisz, Alojzy Stanoszek, Erich Steinfeld, Jan Kokoszka, Juliusz Bieniek ( późniejszy biskup katowicki ), Antoni Kubina, Józef Karkosz, Leon Pampuch, Jan Kulig .

W czasie II wojny światowej wikary z Gorzowa (ks. Reinhold Goy) powołany został do wojska, w parafii został tylko proboszcz, ks. Paweł Moszek. Po wojnie pracował w parafii od 1945 r. z rezydentem, przesiedlonym proboszczem z Łozowej k/Tarnopola, ks. Janem Szubargą.

 

Od roku 1956 w parafii ponownie posługiwali wikariusze i byli nimi kolejno księża:

Józef Wróblewski, Zenon Królewski, Józef Bałabuch, Andrzej Przybylski, Bronisław Dołhan, Ryszard Kręciproch, Gotfryd Fesser, Eugeniusz Śladek, Antoni Misik, Reinhold Gordzielik, Franciszek Augustyniok, Werner Goriwoda, Karol Hoinka, Marcin Penkalla, Korneliusz Wójcik, Gerard Świerczek, Marek Ruczaj, Piotr Nawrath, Mariusz Stafa, Krzysztof Maciejak.

 

Decyzją Kurii Diecezjalnej w Opolu od roku 2008 w parafii pozostał jeden ksiądz...
Niestety w ostatnich latach radykalnie zmniejszyła się liczba kaplanów w Diecezji Opolskiej. Spadła też znacząco ilość kleryków w naszym Seminarium. Od kilku czy nawet kilkunastu lat więcej jest zgonów księży niż nowo wyświęcanych neoprezbiterów.
Zmniejszyła się też liczba mieszkańców w parafii, szczególnie dzieci i młodzieży (jeszcze niedawno było u nas 5 szkół podstawowych, została jedna).
Wyrażamy nadzieję, że sytuacja ta mimo wszystko wkrótce się zmieni. Obecność drugiego księdza jest ubogaceniem parafii, a nade wszystko ogromną pomocą dla drugiego kapłana...

I sytuacja się zmieniła.
Otóż 24 sierpnia 2010 do parafii przyszedł ks. Franciszek Lehnert. Ostatnie lata spędził na Misjach św. w Afryce (Wybrzeże Kości Słoniowej). Jest kapłanem z naszej Diecezji, wyświęconym w roku 1996 w Opolu, znawcą i aktywnym działaczem ruchu "Focolari".
Niejako w ramach "zaaklimatyzowania się" po powrocie z Afryki Ks. Bp Ordynariusz skierował go na jakiś czas z dekretem "rezydenta" do naszej parafii.
Ten czas - jak się okazało - to zaledwie rok, bo od 25 sierpnia 2011 r. ks. Franciszek skierowany został do miejscowości Świerkle k/Opola.
A Biskup Ordynariusz powiedział: „na razie nie mamy dla was księdza”, należy więc żywić uzasadnioną nadzieję, że drugi ksiądz w najbliższym czasie do naszej parafii zostanie jednak skierowany.
Choć może z tym być problem, skoro w ostatnich latach coraz mniej młodych ludzi podejmuje studia w seminarium.