Zaloguj
Orkiestra

Działa pod szyldem młodzieżowej orkiestry dętej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzowie Śl.
To jedna z najlepszych amatorskich orkiestr dętych w całym województwie i diecezji opolskiej. To zasługa p. Joachima – dyrygenta. Jest chodzącą żywą muzyką.
Orkiestra zagra wszystko – jest i do tańca i do Różańca. Nagrała świetną płytę kompaktową z profesjonalną aranżacją i wykonaniem.

Posłuchaj fragmentów 2 utworów z tej płyty:
Wiązanka walczyków oraz
Słoneczna Hiszpania.

Orkiestra pięknie koncertuje np. w okresie bożonarodzeniowym. Zobacz i posłuchaj "na żywo" kompozycji Jingle bells
w jej wykonaniu.Podobało się? To jeszcze kolęda "Bracia, patrzcie jeno" w brawurowej aranżacji - kliknij tutaj .Problemem jest… młody wiek wykonawców. Są dobrzy muzycznie, ale nie ma ich w parafii. Pracują zagranicą i w wielkich miastach. Trudno ich zebrać razem.
Drugim problemem – brak sponsora.
Jest dobre ziarno, nie ma kto podlewać. Być może wnet okaże się, zakopaliśmy, jak mówi Pismo św., kolejny talent…
Orkiestra wiele razy ubogacała uroczystą liturgię oraz wiernie towarzyszy procesjom. Poniżej kilka zdjęć z 15 czerwca 2014 r. w odpust parafialny; za chwilę ruszy procesja dookoła kościoła.

ork0_t1.jpg   ork1_t1.jpg   ork2_t1.jpg  Minęło dobrych kilka lat; przychodzi zaktualizować niektóre dane o orkiestrze, przy okazji - sięgnąć do historii.
Orkiestra powstała w roku 1996 z inicjatywy ówczesnego burmistrza Gorzowa Śląskiego – Romana Początka oraz pierwszego kapelmistrza orkiestry – Zygfryda Stefana.
Naukę gry na instrumentach prowadził Zygfryd Stefan już wcześniej, od roku 1994. Po 2 latach nauki i osiągnięciu przez pierwszych adeptów poziomu gry pozwalającego na grę w orkiestrze, w roku 1996 orkiestra dała swój pierwszy koncert.
Orkiestra z roku na rok poszerzała swój repertuar i coraz bardziej wpisywała się w życie lokalnej społeczności występując na wielu lokalnych uroczystościach gminnych, powiatowych oraz kościelnych. Orkiestra ponadto z powodzeniem występowała na rozmaitych przeglądach orkiestr dętych.
W roku 2006 Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzowie Śląskim obchodziła swoje 10–lecie, co uczciła galą, na której towarzyszyły jej czołowe orkiestry z regionu oraz zawodowe orkiestry z Łodzi czy Katowic.
W roku 2006 piecze nad orkiestrą dętą przejął syn ówczesnego dyrygenta – Joachim Stefan. W tym samym roku orkiestra z inicjatywy dawnego dyrektora MGOK-u w Gorzowie Śląskim – Kazimierza Pawlika, nagrała płytę w Studiu Nagrań zespołu „Śląsk” w Koszęcinie.
W 2015 roku nastąpiła kolejna zmiana pokoleniowa na stanowisku dyrygenta orkiestry. Ówczesny dyrygent Joachim Stefan przekazał rolę prowadzenia orkiestry swojemu synowi – Pawłowi Stefanowi (wnukowi Zygfryda).
W styczniu 2016 po 20 latach współpracy z miejscowym MGOK orkiestra zmieniła swoją siedzibę. Do chwili obecnej (kwiecień 2017 r.) jest nią miejscowy Ośrodek Zdrowia, w którym to orkiestra regularnie odbywa próby; mniej więcej w tym samym czasie orkiestra zmieniła również nazwę swojego zespołu na „Zdrowy Band”.


Poniżej zdjęcie orkiestry z końca czerwca 2020 r. , kiedy to w parafii była uroczystość I Komunii św. Więcej zdjęć orkiestry - w Galerii, gdy towarzyszy procesjom i innym okazjom do świętowania w parafii.

orkiestra20200628_t1.jpg